https://www.freepik.com/free-photo/teenager-sitting-his-bed-looking-his-smartphone_21745520.htm
U današnje vreme je izuzetno teško doći do potpune nezavisnosti i ne zavisiti od nekog drugog. Ipak, samo zato što to zvuči teško u teoriji, ne znači da to mora da bude teško i u praksi, a ako pronađete nekoliko korisnih ideja i predloga koji bi mogli da vam pomognu tokom ovog procesa, put do samostalnosti bi mogao da bude lakši i jednostavniji nego što ste mogli da očekujete. Međutim, pre no što počnete da se bavite ovim stvarima, morate da razmislite – da li vi uopšte želite da budete samostalni i koliko su mladi u današnje vreme uopšte raspoloženi za ovakav vid ostvarivanja svoje slobode. Ako niste sigurni koliko ste samostalni i šta biste mogli da uradite da biste postali još samostalniji, evo nekoliko činjenica koje bi trebalo da imate na umu.
Da li postoji želja za osamostaljivanjem?
Kod mnogih mladih osoba danas, želja za ostvarivanjem samostalnosti ne postoji u onom obliku u kom je postojala kod ranijih generacija. Umesto da što pre odu od roditelja, pronađu posao i počnu da rade na narednim koracima u svom životu, mnogi ljudi u svojim kasnim dvadesetim i tridesetim godinama ne žele da se odluče na ove korake. Postoji više razloga za to, od nemogućnosti da pronađu adekvatan posao do spoznaje da nisu u prilici da pokriju sve finansijske izdatke koji ih čekaju nakon što se osamostale. Ipak, ako želite da uradite nešto dobro i pozitivno u svom životu i da napredujete iz godine u godinu, neophodno je da budete nezavisni i da počnete da se oslanjate na sebe i svog partnera umesto na svoje roditelje.
Koliko traje proces osamostaljivanja?
Kada se jednom odlučite da počnete da radite na sopstvenom osamostaljivanju, morate da budete svesni da to ne može da se desi preko noći. Štaviše, ovaj proces mora da bude postepen da bi bio potpuno uspešan, a kao takav može da traje mesecima ili čak do godinu dana i više. Tokom tog perioda, imaćete vremena da potražite adekvatan posao i novi životni prostor jer su ove dve stavke ključne prilikom osamostaljivanja. Takođe možete da razmišljate i o kupovini nove nekretnine gde će vaše namere da se dodatno konkretizuju, a ako vaš izbor bude, na primer, odlična novogradnja, možete da računate i na povrat PDV-a za kupce prve nekretnine. Ovaj aspekt kupovine je izrazito važan za sve mlade koji prave finansijski plan za budućnost, i stoga je važno da razmislite o svemu pre no što počnete da donosite odluke koje će uticati na vašu samostalnost.
Da li možete da tražite pomoć od roditelja?
Život sa roditeljima je jedna stvar, a traženje pomoći od njih je nešto potpuno drugačije. Ukoliko živite sa roditeljima i nemate posao, vi niste samostalni i nezavisni, ali ako tražite pomoć od njih, to ne znači da niste uspeli u svojim planovima već da ste jednostavno naišli na prepreku koju želite da pređete uz nečiju pomoć. Apsolutno je u redu tražiti pomoć od roditelja u bilo kom trenutku, čak i kada se odselite iz njihove kuće, pronađete posao i zasnujete sopstvenu porodicu, a tako ćete izgraditi odnos međusobnog poštovanja i poverenja.
Kako da naučite kako da donesete prave odluke?
Nažalost, ne postoji pravilo koje možete da pratite u slučaju donošenja odluka koje se tiču vašeg života i vašeg osamostaljivanja. Ovo je proces koji je veoma individualan i u kom morate sami da stojite iza svojih odluka. Drugim rečima, ne postoje pravila, ali to znači da ste upravo vi u poziciji da diktirate korake koji su pred vama. Radite onako kako mislite da je najbolje i budite samouvereni jer je to jedini način da ostanete na pravom putu i uspete u svojim namerama.
Razgovarati o samostalnosti mladih danas znači razgovarati o motivaciji da se napravi prvi korak. Kada jednom shvatite da je bolje za vas da budete samostalni i nezavisni, počećete da pravite planove za budućnost i polako grabite ka svom krajnjem cilju, te počnite da radite to već danas!