Frantech logo
Frantech logo



Koje sve vrste pilinga za lice postoje?

Piling za lice može se obavljati na različite načine, ovisno o potrebama vaše kože. Postoje različite vrste pilinga koje se razlikuju u načinu primjene i aktivnim sastojcima. Razumijevanje tih vrsta može vam pomoći da odaberete onaj koji je najbolje prilagođen vašoj koži.

1. Mehanički piling (fizički piling)

Mehanički piling koristi sitne čestice (poput morskih algi, soli, šećera ili sitnih kuglica) koje fizički uklanjaju mrtve stanice kože. Ovaj tip pilinga može se koristiti u obliku pilinga u tubama, maski ili gelovima. Idealno je za osobe s masnom kožom ili onima koji žele intenzivniji efekt čišćenja. Međutim, treba biti oprezan pri primjeni na osjetljivijoj koži kako bi se izbjegle iritacije.

2. Kemijski piling

Kemijski piling koristi kisele tvari poput AHA (alpha hydroxy acids), BHA (beta hydroxy acids) i enzima (poput papaje) za razgradnju veza između mrtvih stanica kože, čime se one lakše uklanjaju. Ovaj piling je delikatniji od mehaničkog i može biti idealan za osjetljiviju kožu. AHA pilingi obično djeluju na površinskoj razini, dok BHA (poput salicilne kiseline) prodire dublje u pore i često je učinkovitiji za kožu sklonu aknama.

3. Enzimski piling

Enzimski piling koristi enzime iz voća (kao što su papaja i ananas) za nježno uklanjanje mrtvih stanica. Ovaj piling je lagan i nježan, čineći ga savršenim za osjetljivu kožu ili kožu koja je sklona crvenilu i iritacijama. Enzimi razgrađuju keratinizirane stanice kože bez mehaničkog ili kiselog djelovanja, pa je idealan za osobe koje žele blagu regeneraciju bez agresivnih tretmana.

4. Prirodni piling (DIY piling)

Prirodni piling koristi kućne sastojke poput meda, zobenih pahuljica, kave ili šećera. Ovi prirodni sastojci obično sadrže blage eksfolirajuće osobine koje nježno uklanjaju mrtve stanice. Prirodni piling je odličan za osobe koje žele izbjegavati kemijske sastojke i raditi s onim što imaju kod kuće, no važno je pridržavati se preporučene frekvencije kako ne bi došlo do iritacije kože.

5. Enzimsko-kemijski piling

Ovaj tip kombinira enzime i kemijske kiseline kako bi se postigao nježniji, ali dubinski učinak. Enzimsko-kemijski piling je odličan za osobe koje žele smanjiti pore, kontrolirati lučenje sebuma ili tretirati neujednačenu boju tena, a istovremeno žele izbjegavati previše agresivne kemikalije.

Zaključak

Odabir pravog pilinga ovisi o vašem tipu kože i specifičnim potrebama. Mehanički piling je odličan za čišćenje i oslobađanje pora, dok kemijski i enzimski piling pružaju dublje regenerativne učinke bez agresivnog trenja. Za osjetljiviju kožu, bolje je odabrati nježniji piling poput enzimsko-kemijskog, koji neće iritirati. Uvijek je važno prilagoditi piling svojoj koži i ne pretjerivati s učestalošću, kako bi se izbjegle nuspojave.

Povezani članci

Related

Kada posjetiti dermatologa u slučaju svraba

Svrab je čest simptom koji može biti uzrokovan različitim faktorima, od suhe kože do ozbiljnih bolesti. Iako mnogi slučajevi svraba mogu biti bezopasni i povući se sami od sebe, postoji nekoliko situacija kada je posjet dermatologu nužan. Prepoznavanje znakova koji...

read more

Razumijevanje bronhitisa i upale pluća

Bronhitis i upala pluća su dvije česte respiratorne bolesti koje često zbunjuju zbog sličnih simptoma, ali imaju različite uzroke, liječenje i posljedice. Bronhitis se javlja kada se bronhijalne cijevi, koje vode zrak u pluća, upale, najčešće zbog virusnih infekcija...

read more